Store Hollendaren 1017 m

Store Hollendaren 1017 m

Vertikální metry: 1000 metrů

Čas tůry: 4-5 hodin

Orientace: E-NE

Sklon: 30°, v kuloáru až 35°

Den č. 3 - supper výstup a sjezd, následné koupání v moři

Pavel dnes musí do práce, odjíždí na kole a nechává nám k dispozici svůj vůz. Doporučil nám jít na Store Hollendaren na ostrově Kvaløya (význam slova je velryba). Čeká nás tisíc výškových metrů stoupání v pravdě alpinistickými terény až na vrchol ve výšce 1017m. Jedná se o populární vrchol, což je hned jasné podle plného parkoviště. Norové nejsou zrovna srdeční, a pokud čekáte zdravení a úsměvy, tak se připravte na fakt, že budete muset být iniciátory. Na Store Hollendarenu je i ledovec a průvodce zmiňuje i nějaké trhlinky, ale vše skrývá čerstvý prašan. Na kopec jde nejméně 30 lidí, takže je krásně prošlapaná stopa. Samotný vršek je skalnatý. Z rozeklaného vrcholu vede na druhou stranu dech beroucí průrva, která nahání hrůzu. Stačí nesprávný krok a je s vámi amen. Krásně zasněžené svahy jsou už pokresleny několika liniemi oblouků. Sjezd je parádní a závěrečná pasáž ve skalním kuloáru, který má 35° je vskutku to pravé vysokohorské lyžování, které umocňují horolezci nalezení ve stěně vedle nás. Navíc fjord v pozadí, to se neokouká.

Pavel nám navrhnul ještě jeden kopec, a pokud zbude čas, tak za ním máme přijet do muzea, kde dělá průvodce. Nakonec stiháme už jen malý kopec Brosmentinden 512m, kam chodí hlavně běžkaři, výhledy stály za to.

Chlapi zakončují krásný výlet koupačkou v Grøfjordu. Teplota moře je okolo 4-5°C, takže my děvčata si koupání necháváme na jindy. V Grøfjordu je i krásně vybavený kemp, včetně sauny, grilovacího přístřešku a houpaček. Na pláži si někdo opéká rybu, voní to neskutečně krásně.

https://goo.gl/photos/UEmsnXBHUxfD4yyi8