Søralangen 736 m

Søralangen 736 m

Vertikální metry: 736 metrů

Čas tůry: 4 hodiny

Orientace: S

Sklon: 30°, misty 40°

Den č. 5 – loďkou na skialp na ostrově

Je to túra ve znamení cesta je cíl. Jedeme provětrat loďku, kterou má Pavel uloženou v českém rybářském kempu. Pavlovi kamarádi nám pomáhají dostat kocábku na moře a půjčují nám i silnější motor. Je to opravdu malá loďka pro maximálně 5 lidí a cesta je dobrodružná. Vyplouváme z Mikkelviky na ostrově NordKvaløya a plánujeme vystoupat na jeho nejvyšší bod Storalangen 736m. Na moři lehce fouká, takže Jiřík, který sedí na přídi, je po chvíli od pasu dolů promočený na kost.

Ostrov je opuštěný a k vrcholu nás doprovází jen zdejší orel. Z dálky vypadá jihovýchodní stěna Storalangenu pěkně prudce, ale Pavel tvrdí, že už to jel a tak se nenecháme odradit prvním dojmem a stoupáme hlavním kuloárem k vrcholu. Sníh je prohnilý teplem, ale Jiřík nám srdnatě šlape stopu vzhůru k oblakům. Z vrcholu jsou opět nezapomenutelné pohledy na okolní ostrovy Vannøya a Rebennesøya a dál už jen na širé moře směr Špicberky. Sjezd dolů je taková jarní firnová lyžovačka. Storalangen je prudký, ale ne zase tolik jak se z dálky jeví, max. 40° pod vrcholem. S největší pravděpodobností máme první opakování sjezdu, kdo by sem jinak jezdil, že?

Cestou zpátky se ještě na útesech snažíme najít nějaké vejce od racků, ale ještě je asi brzo, nenalézáme jediné, smaženic nebude.